Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – mikroskop w stomatologii

Współczesna stomatologia, prócz klasycznych metod leczenia, oferuje szereg specjalistycznych usług. Wśród nich znajduje się między innymi leczenie kanałowe pod mikroskopem. Czy warto skorzystać z takiej możliwości? Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest zabiegiem, którego celem jest pozostawienie zęba w zębodole po wyłuszczeniu miazgi (bogato unerwionej i unaczynionej tkanki). Zapobiega również ekstrakcji (wyrwaniu) zęba, gdy miazga jest w stanie zapalnym lub martwa.

 

Sama procedura jest czasochłonna i do końca nieprzewidywalna ze względu na skomplikowaną anatomię kanałów w korzeniu zęba. Wymaga od lekarza ogrodoświadczenia i precyzji. Czasami, podczas skomplikowanego leczenia, stomatolodzy – przy braku sprzętu – odsyłają pacjenta do gabinetu, gdzie wykonuje się mnej wiedzy, leczenie endodontyczne pod mikroskopem. W stomatologii urządzenie to wykorzystywane jest od kilkudziesięciu lat – dzięki niemu operator widzi w znacznym powiększeniu pole zabiegowe, czyli system kanałowy.

 

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem pozwala: precyzyjnie dotrzeć do zapalnie zmienionej miazgi, wyłuszczyć ją i wypełnić puste kanały korzeniowe. Pole zabiegowe w stomatologii stanowi kilka milimetrów.

Mikroskopowe leczenie zęba sprawia, że lekarz widzi go w znacznym powiększeniu, zatem precyzyjnie opracowuje chory obszar. Szczególnym przypadkiem, gdzie mikroskop staje się niezbędnym elementem leczenia, jest: usuwanie złamanego narzędzia z kanału zębowego, zamykanie perforacji czy wykonywanie resekcji.

Złamane narzędzie w kanale czy perforacja to powikłania leczenia kanałowego (endodontycznego). Zdarza się, że kanał jest zobliterowany, czyli zwężony w swoim przebiegu. Oko lekarza niestety nie jest w stanie zobaczyć, jak wygląda ta struktura. W powiększeniu staje się to jednak możliwe. Dzięki powiększeniu także można wykryć pęknięcia w obrębie korony i w dnie komory, które rzecz jasna nie są widoczne gołym okiem, a które warunkują sukces w leczeniu.

 

Leczenie zęba pod mikroskopem – jak wygląda?

Sama endodoncja mikroskopowa nie różni się wiele od standardowego, poza tym, że lekarz nie patrzy bezpośrednio na leczonego zęba, lecz za pomocą urządzenia powiększającego. Zazwyczaj w pracy pod mikroskopem wykorzystywane są systemy mechaniczne do opracowywania i wypełniania kanałów. Zalet jest bardzo wiele. Przede wszystkim: prawidłowy wgląd w tkanki zęba, dokładność, precyzja leczenia, które chronią pacjenta przed przykrymi dolegliwościami, a często przed ekstrakcją zęba.

Lekarz dzięki temu urządzeniu czuje większą pewność, co do prawidłowości opracowywanych kanałów. Leczenie takie może być zarchiwizowane, dzięki wbudowanej w niektóre mikroskopy kamerze. Zatem pacjentowi można przedstawić na obrazie proces leczenia. Wadą jest to, że dziedzina, jaką stanowi leczenie zęba pod mikroskopem, w Polsce dopiero się rozwija – tylko nieliczne gabinety posiadają odpowiedni sprzęt, przez co wzrastają koszty.

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena, czy boli, ile trwa?

Stomatolog wykonuje dokładnie określoną procedurę dzięki temu, że ma lepszy wgląd w system kanałowy zęba. Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem? NFZ niestety nie refunduje takich zabiegów. Wykonywać je można tylko w prywatnych gabinetach, co wiąże się z obciążeniem portfela pacjenta.

Ceny wahają się w zależności od miasta. Wiele przychodni i prywatnych gabinetów posiada strony internetowe, gdzie zamieszczane są aktualne cenniki usług. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o wyborze gabinetu.

Dla większości pacjentów leczenie stomatologiczne wiąże się z obawami, a mikroskop w tej dziedzinie medycyny jest nowością. Na co się przygotować, gdy lekarz zaproponuje leczenie kanałowe pod mikroskopem? Czy boli? Odpowiedź oczywiście jest prosta – sama procedura lecznicza nie różni się od tej prowadzonej bez powiększenia.

Dzisiejsza stomatologia oferuje szereg możliwości, dzięki którym wizyty u dentysty są bezbolesne, także gdy wykonywane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Ile trwa? Dzięki precyzji ruchów lekarza oraz odpowiedniej diagnostyce czas leczenia skraca się.

Lokalizacja

Formularz kontaktowy