Ortodoncja

Co to znaczy wada zgryzu?

 

Niektórzy z nas mają piękne, równe zęby. Zdarza się jednak, że któryś ząb jest ustawiony nietypowo. Czasem problem dotyczy kilku zębów. Czasem nietypowe są szczęki albo łuki zębowe.

 

Wszystkie nieprawidłowości w zakresie zgryzu (mówimy o nich często: „wady zgryzu”) możemy podzielić na trzy grupy:

  • Wady zębowe
  • Wady zgryzu
  • Wady szczękowo-twarzowe

 

Zwykle łatwo zauważyć wady zębowe – zęby są nierówno ustawione w łukach. Mówimy że są „krzywe” ale one tylko krzywo rosną. Kształt mogą mieć idealny, nie wyglądają jednak pięknie.

 

Nieprawidłowy zgryz czasem jest wyraźnie widoczny, innym razem nie zauważy go mama, a czasem nawet przeoczy lekarz dentysta. O nieprawidłowym zgryzie mówimy wtedy, gdy zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi, ponieważ łuki zębowe mają nietypowy kształt albo nie pasują do siebie wielkością.

 

W przypadku wad szczękowo-twarzowych zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi , ponieważ szczęka (szczęka górna) albo żuchwa (szczęka dolna), albo obie są nietypowo zbudowane. Te wady występują jednak dość rzadko.

 

Najczęściej pacjent ma nieprawidłowy zgryz i wadę zębową.

 

Co może zrobić ortodonta?

 

Może przesunąć zęby (u wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych). Dlatego z powodzeniem wyleczy wady zębowe, również u pacjentów dorosłych. Tu najlepiej sprawdzają się aparaty stałe, które umożliwiają precyzyjne przemieszczenie zębów.

 

Może nieco zmienić wielkość i kształt łuków zębowych ( u dzieci, czasem też u dorosłych). Dlatego nieprawidłowy zgryz najłatwiej wyleczyć u dzieci, często aparatami ruchomymi.

Aparat ruchomy dziecko samo zakłada i zdejmuje; w dużym stopniu od dziecka zależy efekt leczenia – aparat działa, gdy jest na zębach. Jeśli taką wadę pozostawimy bez leczenia, to w czasie wymiany zębów mogą powstać wady zębowe. Powstanie wówczas złożona wada zgryzowo-zębowa.

 

Może wpływać na kształt szczęk, dopóki rosną (u dzieci i młodzieży). Wyobraź sobie babkę w foremce: jej kształt zależy od foremki tylko częściowo. Jeśli ciasta jest za dużo, lub zbyt mało, babka nie będzie idealna. Po upieczeniu idealny kształt można babce nadać… nożem. Foremka nie wystarczy. Podobnie ze szczękami.

 

U dorosłych pacjentów, ponieważ szczęki już nie rosną – nie dają się formować – ortodonta nie uzyska idealnego efektu. Często potrzebna jest współpraca chirurga (mówimy wówczas o „skojarzonym leczeniu chirurgiczno- ortodontycznym”).

 

Jeśli budowa szczęk tylko odbiega od przeciętnego kształtu lub wielkości, w niektórych przypadkach można uzyskać dobry (choć nie idealny) efekt: przesuwając zęby i dopasowując je tak, aby pacjent mógł prawidłowo żuć i dobrze wyglądał.

 

Nakładki orthocaps dla dorosłych

Piękne zęby dla wszystkich niezależnie od wieku. Nie tylko dzieci i młodzież noszą aparaty ortodontyczne. Coraz więcej dorosłych obecnie także decyduje się na korektę zębów.

Często do podjęcia decyzji o korekcie zębów skłaniają względy estetyczne. Decydujące może być również przerwane lub nieprawidłowe leczenie ortodontyczne w wieku młodzieńczym lub przemieszczanie się zębów w późniejszym wieku.

Dzięki nakładkom orthocaps Twin-Aligner® podjęcie decyzji o korekcie zębów jest dla dorosłych łatwiejsze. Estetyczne, dyskretne alignery są idealne do stosowania codziennie, zarówno w sferze zawodowej i prywatnej. Dodatkową zaletą jest łatwe wyjmowanie i czyszczenie alignera. Dzięki temu w ciągu dnia sam możesz decydować kiedy zdjąć nakładki

 

Nakładki orthocaps dla młodzieży

Stały aparat ortodontyczny dla coraz większej liczby nastolatków wiąże się z wejściem w dorosłość. Mimo, że w noszeniu metalowych zamków nie jest się osamotnionym, klamry z metalu na pewno nie zajmują pierwszego miejsca, jeśli chodzi o możliwości korekty zębów. Nie wszyscy są świadomi tego, że istnieje alternatywa dla klasycznych, stałych aparatów ortodontycznych.
System aligner MxD bazuje na tym samym innowacyjnym sposobie wytwarzania co systemy Twin-Aligner® PRO i Classic. Delikatne siły nakładek orthocaps-Aligner wyrównują wadliwe ustawienie każdego rodzaju zębów całkowicie bezboleśnie i bez ograniczeń w życiu codziennym. Zapytaj swojego ortodontę o przezroczysty aparat ortodontyczny orthocaps

https://www.orthocaps.com.pl

Lokalizacja

Formularz kontaktowy